بستن
پاتوق آریا گیم (مطالب و عکس جالب و خواندی) : سقوط شبانه طلا/ صورتجلسه ای که بازارهای جهان را شوکه کرد

برو بالا


بازی اندروید


هر چه شواهد بیشتری از بهبود اوضاع اقتصاد جهان منتشر می شود، کام بازار طلا تلخ تر می شود.

علی حق: قیمت جهانی اونس طلا در جریان معاملات شب گذشته بازارهای جهانی تا حدود نرخ ۱۵۵۶ دلار سقوط کرد. نرخی که طی ۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است.
هر چند معاملات روز گذشته بازار جهانی طلا با قیمت ۱۶۰۴ دلار و ۶۰ سنت به ازای هر اونس آغاز شد ولی سقوطی ۴۷ دلاری را تجربه کرد.
البته در ادامه قیمت طلا قدری افزایش یافت و معاملات شب گذشته قیمت طلا در نرخ ۱۵۶۴ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. ولی در مقایسه با نرخ ابتدایی داد و ستدهای دیروز نشان دهنده افتی  حدود۴۰ دلار بود.
سقوط شب گذشته طلا پس از آن شتاب گرفت که بانک مرکزی آمریکا شب گذشته صورتجلسات مذاکرات اخیرش را درباره اوضاع اقتصادی و مالی آمریکا منتشر کرد. در گزارش جدید بانک مرکزی آمریکا اعلام شده است احتمال دارد بانک مرکزی خرید اوراق قرضه را کاهش بدهد یا کاملا متوقف کند.
این اقدام که به معنای کاهش تزریق پول به بازارهای مالی است، نشان دهنده افزایش امیدواری نسبت به بهبود پیش از موعد شرایط اقتصادی آمریکاست. پیشتر بانک مرکزی آمریکا ادامه اجرای سیاست های انبساطی پولی را تا میانه سال ۲۰۱۴ میلادی ضروری دانسته بودند.
در همین حال رویترز گزارش داد:”در پی چشم اندازهای مثبت اقتصادی جهان و بهبود بازار مسکن آمریکا از ماه اکتبر تاکنون اکثر سرمایه گذاران به خرید سهام روی آورده اند به طوری که شاخص S&P (فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک) توانسته طی دو روز گذشته به بالاترین حد طی ۵ سال گذشته برسد.”
لذا در شرایط کنونی عملکرد بهتر بازارهای بین المللی بورس و سهام عامل اصلی افت قیمت طلا است. به طوری که طی یک ماه گذشته قیمت جهانی اونس طلا حدود ۱۴۰ دلار کاهش یافته است، این افت برای چهار و نیم ماه گذشته نزدیک به ۲۴۰ دلار بوده است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند، امیدواری سرمایه گذاران نسبت به بهبود شرایط اقتصادی جهان و افزایش بازدهی بازارهای سهام نگرانیها را نسبت به افزایش نرخ تورم کاهش داده و به همین دلیل تقاضای خرید طلا با هدف حفظ ارزش دارایی ها کاهش یافته است و نیز تمایل به کسب سود بیشتر از طریق خرید سهام افزایش یافته است.
بر همین اساس، اکونومیک تایمز نیز با انتشار یک پیش بینی صورت گرفته توسط یک موسسه تحقیقاتی اعلام کرد که  قیمت جهانی طلا به زودی به به محدوده ۱۵۵۰ تا ۱۴۵۰ دلار کاهش خواهد یافت.
محدوده ای که به منزله سقوط قیمت طلا به محدوده نرخ های سه ماهه نخست سال ۲۰۱۱ میلادی است.
گفتنی است، بحران بدهی منطقه یورو موجب شده بود تا بهای جهانی طلا از نوامبر ۲۰۰۸ تا سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی روندی فزاینده داشته باشد.
موضوعات مطلب : تگ های مطلب :
در تاریخ شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ و ۴:۲۱
تغییر اندازه متن : معمولی بزرگ خیلی بزرگ
جدیدترین مطالب سایت

آمارگیر