بستن
پاتوق آریا گیم (مطالب و عکس جالب و خواندی) : اطلاعاتی در مورد gps

برو بالا


بازی اندروید


GPS چیست؟ نوعی سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای است که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی و زمانی را در هر لحظه به زمین ارسال می کند. این اطلاعات از طریق گیرنده های دستی دریافت ، پردازش و در نهایت بر صفحه نمایشگر قابل مشاهده می باشد.

چه کسانی به GPS نیاز دارند؟

توانایی و قابلیت گسترده GPS طیف متنوعی از کاربرد های آن را فراهم کرده است.
استفاده از GPS در نقشه برداری ، کوهنوردی ،شکار ، ماهیگیری ، اکتشافات معدن ، هر نوع گردش تفریحی و مسافرت و … همگی بخشی از زمینه های استفاده از GPS می باشند.
علاوه بر موارد ذکر شده در بالا جی پی اس هایی با دقت بالا و امکانات منحصر به فردی وجود دارند که نقش ویژه ای در زمینه های مهندسی و کارشناسی ایفا می کنند.از جمله : ایجاد نقاط مبنایی ، تعیین موقعیت دقیق منابع زیر زمینی ، مطاله حرکت سدها، پیدا کردن وضعیت جاده ها ، مطالعه مناطق زلزله خیز و پیش بینی وقوع زلزله ،تعیین موقعیت و اندازه گیری عمق ، به دست آوردن ارتفاع دقیق ، تعیین حدود اراضی و معادن و …

* برخی از خصوصیات دستگاه GPS :
۱– محاسبه سرعت ، مسافت و طول گام
۲- محاسبه کالری از دست رفته شما در فعالیت ها
۳- رسم مسیر طی شده
۴- قابلیت ذخیره نقاط تعیین شده شما و اتصال به کامپیوتر
۵- نمایش بهترین زمان ماهیگیری و شکار
۶- نشانگر زمان طلوع و غروب خورشید
۷ – قابلیت سنجش ارتفاع از سطح دریا
۸- استفاده مستقل به عنوان قطب نما
۹ – نشانگر وضعیت هلال ماه
۱۰ -محاسبه مساحت زمین
۱۱ – بارومتر و فشار سنج داخلی
۱۲ – پیش بینی وضعیت جوی
۱۳ – دماسنج الکترونیکی
۱۴ – پیدا کردن مسیر توسط ماهواره
۱۵ محاسبه زاویه مسیر طی شده

امکاناتی دیگر نظیر:

برنامه ریز شخصی ، تقویم ، تماس ها، صفحه یادداشت ، ماشین حساب ، مقاومت در برابر آب و …
سیستم GPS از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از:

الف) ماهواره ها
بخش ماهواره ای سیستم از ۲۱ ماهواره اصلی و ۳ ماهواره یدکی واقع در مدار زمین تشکیل میشود. این ماهواره ها در ۶ مدار جداگانه که با صفحه استوا زاویه ۵۵ درجه میسازند قرار گرفته اند. مدار ماهواره ها بیضی شکل بوده و با سرعتی نزدیک ۴٫۵ کیلومتر بر ثانیه در حرکت هستند

ب) کنترل کننده سیستم
بخش کنترل کننده از ۵ ایستگاه تشکیل شده است. وظایف عمده ایستگاهها عبارتند از:
الف) کنترل وضعیت سلامت ماهواره ها

ب) تعیین موقعیت ماهواره ها
ج) کنترل رفتار ساعت اتمی هر ماهواره
د) تزریق پیامهای ناوبری به کلیه ماهواره ها

ایستگاههای کنترل ، موقعیت لحظه ای ماهواره را تعقیب کرده و با استفاده از آن اطلاعات موقعیتهای آینده ماهواره را پیش بینی میکنند. در این ایستگاهها همچنین اطلاعاتی نیز در مورد شرایط جوی جمع آوری میشود. از این اطلاعات جهت تعیین دقیق تاخیر حاصل از عبور امواج رادیویی از جو استفاده میشود

ج) گیرنده های GPS
یک گیرنده GPS قادر به انجام چهار کار اساسی است.
– موقعیت دقیق محل استقرار را محاسبه کند.

– موقعیت یک نقطه را از روی نقشه به حافظه آن وارد کرده و بعد توسط محاسبه موقعیت محل استقرار به آن نقطه هدایت کند.
– میتواند اطلاعات مربوط به هر نقطه را که گیرنده در آن حضور دارد به حافظه سپرده تا در صورتی که مراجعت از مکانی به آن نقاط مورد نظر باشد قادر به یافتن مسیر بازگشت باشد.
– با محاسبه مستمر موقعیت یک متحرک جهت حرکت متحرک را نسبت به شمال یافته و سرعت متوسط حرکت را محاسبه کرده و زمان رسیدن به مقصد مشخص شده را با توجه به سرعت بدست آمده تخمین میزند.

د) آنتن

آنتن گیرنده های GPS انواع مختلفی دارد اما آنتنهای GPS همگی دارای پلاریزاسیون دایروی هستند. در اینجا به چند آتن اشاره میشود:
آنتن تک قطبی یا دو قطبی: این آنتنها برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشند احتیاج به یک صفحه زمین دارند و تک فرکانس هستند.

– آنتن هلیکس چهار قطبی: این آنتن تک فرکانس است و نسبت به آنتنهای تک قطبی پیچیده تر بوده اما دارای گین بالاتر بوده و نیاز به صفحه زمین ندارد.

– آنتن میکرواستریپ: ساختمان ساده و کم حجمیدارد و برای کارهای هوایی مناسب است و میتواند در دو فرکانس کار کند ولی دارای گین کمی است.
– آنتن هلیکس مخروطی: میتواند در دو فرکانس کار کند و دارای گین بالایی است اما ابعاد آن بزرگ بوده و برای کارهای هوایی مناسب نیست زیرا اگر برای دریافت یسگنال ماهواره ای در افق به سمت آنها قرار گیرد قادر به پیدا کردن ماهواره های بالای سر نیست.
– آنتنهای میکرواستریپ به سبب کوچکی میتوانند مستقیما به موازات آسمان نگه داشته شود و میتواند هر ماهوراه ای را که در بالای سر قرار داشته باشد پیدا کند.


ایده اساسی در تعیین موقعیت

فرض کنید روی صفحه ای قرار داریم. اگر فاصله خود را با یک نقطه مشخص A اندازیه گیری کنیم و مختصات نقطه A را نیز بدانیم ، میتوانیم دایره ای به مرکز نقطه A و به شعاع فاصله اندازه گیری شده ترسیم کنیم. در این صورت مختصات موقعیت ما بر روی دایره ترسیم شده قرار دارد (شکل ۱).

اگر بر روی این صفحه دو نقطه مشخص A و B موجود باشد و فاصله خود را با هر یک از دو نقطه محاسبه کنیم مختصات موقعیت ما باید هم بر روی دایره ای به مرکز نقطه A و شعاع a واقع باشد و هم بر روی دایره ای به مرکز B و شعاع b . در نتیجه ما بر روی یکی از دو نقطه تلاقی دو دایره واقع هستیم (شکل ۲).

در صورتی که تعداد نقاط واقع بر صفحه به ۳ افزایش یابد ، براحتی میتوان نشان داد که موقعیت دقیق ، بر روی صفحه بدست می آید و این از طریق سه دایره به مرکز آن نقاط معلوم و شعاعهای فواصل اندازه گیری شده تا آن نقاط می باشد (شکل۳).

اکنون مثال خود را به فضای سه بعدی منتقل میکنیم. دوایر ترسیم شده قبلی جای خود را به کره های ترسیم شده خواهند داد لذا از ترسیم فقط یک کره ، سطح کره و از ترسیم و تلاقی دو کره ، فصل مشترک دو کره بصورت یک دایره بدست می آید. اگر سه کره ترسیم کنیم و تلاقی دهیم نقاط مشترک بین سه کره دو نقطه خواهد بود و اگر فاصله خود را با چهار نقطه معلوم در فضای سه بدی اندازه گیری کنیم و سپس چهار کره ترسیم کرده و تلاقی دهیم فقط یک نقطه واحد به دست خواهد آمد. ایده اساسی در تعیین موقعیت این است که موقعیت دقیق حداقل ۴ ماهواره در فضا را یافته و فاصله خود از آن ماهواره ها را بدست می آوریم تا بتوانیم موقعیت دقیق خود را محاسبه کنیم و دقت مکان یابی در این روش بستگی به به دقت مکانی ماهواره ها و دقت در فواصل اندازه گیری شده با ماهواره دارد.

موضوعات مطلب : تگ های مطلب :
در تاریخ یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ و ۶:۳۹
تغییر اندازه متن : معمولی بزرگ خیلی بزرگ
جدیدترین مطالب سایت

آمارگیر